Poszukiwanie nowej pracy nie jest zajęciem łatwym, szczególnie dziś, gdy procesy rekrutacyjne są zwykle kilkuetapowe. Do każdego z nich należy się odpowiednio przygotować. Warto bowiem pamiętać, że podczas spotkania z przyszłym pracodawcą nie liczą się tylko umiejętności kandydata czy też jego doświadczenie, ale także prezentacja własnej osoby. Dotyczy to przede wszystkim rozmowy kwalifikacyjnej. Jak dobrze się do niej przygotować?
Poznaj przyszłego pracodawcę
Jednym z kardynalnych błędów, jaki popełniają osoby aplikujące na konkretne stanowisko, jest nieznajomość przyszłego pracodawcy. Przed wyznaczonym terminem spotkania warto więc dokładnie zapoznać się z profilem działalności firmy, z jej układem organizacyjnym, a także historią marki. To ogromnie ważne, ponieważ podczas rozmowy możecie zostać zapytani przez rekrutera o szczegóły związane z przedsiębiorstwem, w którym chcecie pracować.
Dodatkowym atutem będzie także dokładne przeanalizowanie rynku, na jakim działa przyszły pracodawca. Chodzi między innymi o konkurencję, katalog produktowy lub usługowy, rynki zbytu, współpracę międzynarodową czy nagrody, jakie firma otrzymała. Wiedza ta przyda się nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale wykorzystacie ją również w pracy, jeśli zostaniecie wybrani.
Wygląd
Oczywistością jest schludny wygląd podczas oficjalnego spotkania, jednak nie wszyscy kandydaci o tym pamiętają. Bluza sportowa, trampki czy krótkie spodnie z pewnością nie zrobią pozytywnego wrażenia na rekruterze, chyba że wiecie, że taki dress code panuje w firmie. Warto jednak, w czym pomoże pożyczka pozabankowa, zainwestować w odpowiedni strój. W przypadku pań będzie to garsonka lub spódnica, bluzka i żakiet, panowie zaś powinni włożyć marynarkę lub garnitur.
Pamiętajcie także o estetycznym i delikatnym makijażu. Jakiekolwiek ostre kolory czy wyraziste kreski, które sprawdzą się podczas imprezy, niekoniecznie pasują do spotkania z przyszłym pracodawcą. Ogromną wagę trzeba również przywiązać do butów. W tym zakresie panują ogólne zasady savoir-vivre, czyli obuwie powinno być pełne. Kobiety nie mogą zapomnieć o rajstopach, nawet w okresie letnim.
Przebieg rozmowy
Bardzo istotne jest zachowanie kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Starajcie się odpowiadać na pytania, chyba że rekruter poprosi o swobodną wypowiedź na konkretny temat. Możecie także spodziewać się pytania o oczekiwania finansowe, dlatego też warto wcześniej przemyśleć tę kwestię i sprawdzić jakie zarobki otrzymują osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach. Rankingi średniej płacy znajdziecie bez trudu w internecie.
Rozmowa kwalifikacyjna toczy się według konkretnego scenariusza, kształtowanego przez rekrutera. Jeśli jest to wasze pierwsze spotkanie w sprawie pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad doświadczonych osób lub przeczytanie publikacji związanych z zagadnieniem aplikowania o pracę. W sfinansowaniu materiałów dodatkowych pomoże pożyczka pozabankowa.