Kilka cennych rad.
Masz przed sobą perspektywę zaliczenia sesji na studiach lub powtórkę dużej partii materiału przed maturą i nie wiesz, co zrobić, żeby zapamiętać wymagany zakres materiału i jednocześnie nie robić tego w tak mało efektywny sposób, kim jest ciągłe powtarzanie ? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby uczenie się stało się przyjemnością. Tak dobrze czytasz to jest możliwe.
Aby zwiększyć efektywność czasu, jaki przeznaczasz na naukę sprawdź na początek, jaka metoda zapamiętywania jest dla Ciebie najbardziej skuteczna.
Sprawdź, co jest dla Ciebie najskuteczniejsze.
Jeśli łatwiej zapamiętujesz to, co usłyszałaś na wykładach lub w czasie lekcji, nagrywaj ich treść albo wersję w postaci pisanej zmień na audio i nagraj Twoim głosem. Taka forma ma tą dobrą zaletę, że możesz ją powtarzać niezależnie od miejsca w, którym jesteś i dzięki temu określona partia materiału zacznie niemal sama wchodzić Ci do głowy bez większego wysiłku. Gdy natomiast łatwiej zapamiętujesz to, co jest napisane to dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie przedstawienie notatek w formie map myśl, które pozwalają zapisać wszystkie potrzebne informacje w skróconej wersji, a przy tym wyzwalają w nas kreatywność, bo tworzymy swoje własne skróty, dobrze jest w mapach myśli wykorzystać symbole obrazkowe, a ile przy tym zabawy. 😉 Kiedy lepiej wchodzi Ci do głowy to, co jest w ruchu tym lepiej, bo możesz puścić wodzę swojej wyobrazi i wymyślać nawet najbardziej niestworzone historie, dzięki którym ożyją wybitni wodzowie z pól bitwy i wzory chemiczne, czy definicje z fizyki. Jedynym, co Cię ogranicza jest tutaj Twoja własna wyobraźnia. Stosuj mnemotechnikę polegającą na zapamiętywaniu faktów przez skojarzenia im bardziej zabawne tym lepiej.
Dbaj o efektywne wykorzystanie czasu na szybką naukę.
Teraz, gdy już sprawdziłaś, co najlepiej Ci służy, żeby szybko się uczyć czas zdobytą wiedzę wprowadzić w czyn. Nie zapomnij jednak o higienie nauki:
– zrób plan dnia, w którym zadbasz o stałe pory nauki, posiłków i przerwy miedzy szybkim uczeniem się kolejnych partii materiału.
– przed rozpoczęciem szybkiej nauki wywietrz pokój.
– zrób porządek na biurku.
– wycisz telefon, aby uniknąć wszelkich rozpraszaczy, które sprawiają, że się dekoncentrujesz.
– rób przerwy w czasie, których dobrze jest się napić wody lub zielonej herbaty, wykonać kilka ćwiczeń, aby rozprostować kości, idź na spacer, żeby dotlenić mózg.
– rozpieszczaj swój mózg, który będzie potrzebował w czasie intensywnego zapamiętywania dużo dobrego energetycznego paliwa w postaci wartościowego jedzenia owoców, warzyw i orzechów bogatych w magnez potrzebny do jego szybkiej pracy. Ćwicz pamięć także w czasie, gdy nie powtarzasz materiału: graj w scrabble, rozwiązuj krzyżówki, rebusy, przypominaj sobie wiersze ze szkoły. Każda technika jest dobra, aby poprawić prace naszego mózgu i w ten sposób móc łatwiej zapamiętywać przez, co nauka przestanie już nam się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, a stanie się dla nas pasjonującą przygodą, dzięki której łatwiej i szybciej przyswoimy niezbędny nam materiał, wzbogacając tym samym naszą wiedzę,