Wielu początkujących rodziców, zastanawia się nad tym, kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie nauki liter i cyferek. Specjaliści od edukacji przedszkolnej i psychologowie dziecięcy są w tej kwestii zgodni. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i musi najpierw przejść poszczególne etapy rozwoju, by dojrzeć do nauki. Dziecko uczy się poprzez zabawę, dlatego już pierwsze książeczki obrazkowe dla niemowlaków, posiadają uproszczone liczby oraz pierwsze litery alfabetu.

Już niemowlak poznaje alfabet i liczby

Nawet najmłodsze dzieci potrafią przyswajać sobie obrazki i znaki. Jeśli w książeczkach dla kilkumiesięcznych niemowlaków, znajdą się pojedyncze duże litery drukowane oraz duże cyfry, to maluch zacznie je rozpoznawać. Początkowo na obrazkach pojawiają się zwierzęta i ciekawe przedmioty, które zwracają uwagę malca. Do tych obrazków dołączone są często liczby, np. cztery motyle lub dwa kotki. W ten sposób nawet najmłodsze pociechy, które jeszcze nie zaczęły mówić, uczą się liter i cyfr.

Edukacyjne klocki z literami alfabetu oraz cyframi, to też świetny sposób na wprowadzanie nauki liczenia i literowania. Do czytania i pisania jeszcze daleko, ale warto wprowadzać rocznemu dziecku nowe wiadomości. Rodzice zastanawiają się często, jak nauczyć dziecko liter i cyfr na pierwszym etapie rozwoju. Odpowiedź jest prosta: poprzez odpowiedni dobór zabawek i gier. Rodzic może sam pokazywać na palcach liczby i wskazywać liczbę pojedynczą i mnogą. Pomogą w tym np. kukiełki na palce, grające zabawki, telefon na kółkach z grającymi przyciskami.

Nauka liczenia dzięki edukacyjnym zabawkom

Zabawki edukacyjne i rozwojowe mają na celu stymulację różnych zmysłów. Klocki i sortery pomagają w ćwiczeniu rąk i kojarzeniu kształtów. Zabawki grające uczą liczb. Najpopularniejsze są telefony na kółkach z cyframi od zera do dziewięciu lub repliki komórek. Telefon to świetny prezent zarówno dla niemowlaka, jak i dla starszego malucha. Melodyjki i kolorowe przyciski pomogą w nauce cyferek. Dwulatek, który potrafi wiele powiedzieć, umie także rozpoznawać litery i znaki liczbowe. W tym wieku warto zastanowić się, jak nauczyć dziecko liter i cyfr? Każdy maluch ma swoje ulubione zabawy, więc wykorzystajmy do nauki ulubione przedmioty. Można układać na podłodze zabawki, klocki, maskotki i liczyć wraz z dzieckiem.

Wspólne czytanie i kolorowanie kluczem do nauki znaków liczbowych oraz alfabetu

Najlepsza nauka płynie ze wspólnych czynności. Dziecko naśladuje we wszystkim rodzica. Dlatego sposobem na poznawanie abecadła i cyfr, jest wspólne czytanie książeczek. Także w kolorowankach edukacyjnych pojawiają się elementy z alfabetu oraz liczby. Przykładem są proste obrazki ze znanymi zabawkami i przedmiotami. Pod każdym obrazkiem są duże litery, które dziecko zapamiętuje. Starsze dzieci w wieku przedszkolnym same często potrafią przeczytać proste słowa. Warto zachęcać je do poznawania nowych rzeczy. Żeby nauczyć szybko czytania, trzeba dziecku dostarczać gry i zabawy oraz książeczki edukacyjne.

W jaki sposób nauczyć malca alfabetu? Im więcej będzie ćwiczyć, tym szybsze postępy zrobi. Nauka czytania może być znakomitą zabawą, a dziecko będzie czerpać z niej wiele radości. Maluchy lubią być samodzielne i chcą same poznawać literki i cyferki. Rodzice z kolei mogą im to znacznie ułatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj