Coraz większą popularność w Polskich przedszkolach zdobywa system wychowawczy zwany metodą Montessori. Na czym polega metoda Montessori? Dlaczego warto wybrać przedszkole Montessori dla swojego dziecka?

Czym jest metoda Montessori?

Maria Montessori była włoską lekarką i pedagogiem, która na początku XX pracowała w Klinice Psychiatrycznej Uniwersytetu Rzymskiego. Zajmowała się w głównej mierze badaniem i edukacją dzieci z upośledzeniem umysłowym. Dzięki swoim obserwacjom Maria Montessori opracowała metodę wychowania, która pomagała chorym dzieciom usamodzielnić się i osiągać lepsze wyniki w nauce. Okazało się, że ten sam system wychowawczy stosowany wobec dzieci zdrowych również sprawdza się znakomicie.

Dzieci montessoriańskie charakteryzują się między innymi dużą wiarą we własne siły, samodzielnością, odpowiedzialnością i empatią na wysokim poziomie. Według Marii Montessori w procesie wychowawczym zawsze trzeba uwzględnić naturalne prawa rozwoju, naturalne reakcje i naturalne tendencje występujące w zachowaniu dziecka. To dziecko jest najważniejsze, a podstawową formą nauki jest zabawa i proces poznawczy.

Fazy rozwoju dziecka według metody Montessori

Według Marii Montessori rozwój człowieka dzieli się na cztery etapy:

  • Wczesne dzieciństwo – od narodzin i szóstego roku życia dziecko jest na etapie odkrywania świata. Eksploruje otaczający go świat, zadaję pytania, stara się naśladować dorosłych. W czasie tego etapu umysł dziecka jest niesamowicie chłonny, poznaję język, kulturę, zwyczaje.
  • Późne dzieciństwo – pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia dziecko poznaje świat w sposób świadomy, chętnie spędza czas z rówieśnikami. Następuje rozwój wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego.
  • Okres dorastania – od dwunastego do osiemnastego roku życia człowiek próbuje odnaleźć się w społeczeństwie, szuka wzorców, autorytetów.
  • Dojrzałość – to etap, w czasie którego człowiek rozpoczyna współtworzenie świata.

Główne zasady pedagogiczne według Marii Montessori

Metoda Montessori opiera się na zasadach pedagogicznych stworzonych przez jej założycielkę. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Zasada swobodnego wyboru – kluczowa zasada pedagogiki Marii Montessori. Dziecko samo wybiera przedmiot, poziom trudności i tempo swoich działań. Decyduje też o wyborze ewentualnego partnera do pracy.
  • Zasada swobodnego wyboru materiału – w sali przedszkolnej dziecko ma dostęp do różnego rodzaju materiałów i samo podejmuje decyzje czym będzie się zajmować.
  • Zasada swobodnego wyboru miejsca pracy – dziecko pracuje w miejscu, które samo sobie wybiera.
  • Zasada swobodnego wyboru czasu pracy – dziecko samo decyduje o tempie swojej pracy.
  • Zasada swobodnego wyboru formy pracy – dziecko samodzielnie wybiera temat pracy. Wie, że nikt nie będzie mu pomagał o ile nie będzie to konieczne.
  • Zasada ograniczenia – dziecko może zajmować się tym co go interesuje, ale nie jest to totalna samowola. W myśl tej zasady dzieci dowiadują się, że wszystkie elementy życia grupy podlegają pewnym ograniczeniom.
  • Zasada porządku – dziecko odkłada materiał do pracy na niezmiennie ustalone miejsce. Pomaga to stworzyć niezbędny ład duchowy.
  • Zasada transferu – umiejętności, wiedze i kompetencje nabyte podczas pracy, dziecko przenosi na otoczenie.
  • Zasada samokontroli – dziecko może samo stwierdzić czy daną pracę wykonało dobrze czy źle, w którym miejscu popełniło błąd i i jak go naprawić.
  • Zasada izolowania trudności – każdy materiał z którym dziecko pracuje służy do pracy tylko z jednym określonym pojęciem. Jeżeli dziecko pracuję nad wielkościami nie zajmuje się materiałami służącymi do poznawania kolorów.

Zalety stosowania metody Montessori w przedszkolach

Za główne korzyści stosowania systemu wychowawczego Montessori w nauczaniu przedszkolnym uważa się:

  1. indywidualne podejście do każdego ucznia,
  2. brak systemu kar i nagród, dzięki czemu uczniowie unikają frustracji, stresu oraz krytyki,
  3. nacisk na rozwijanie talentów ucznia,
  4. szybszą niż w przedszkolach tradycyjnych naukę samodzielności, odpowiedzialności i szacunku do innych,
  5. rozwijanie umiejętności współpracy,
  6. wykształcenie posłuszeństwa opartego na samokontroli, a nie przymusie płynącym z zewnątrz.
  7. Sprawdź co wyróżnia Przedszkole montessori Bambini – 20 lat doświadczenie w rozwoju dzieci z wykorzystaniem tej metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj