Szafran to wyjątkowa, niezwykle rzadka i droga przyprawa. Znana jest z cierpkiego smaku oraz zapachu podobnego do skoszonej trawy oraz delikatnie metalicznego połysku. Szafran wykorzystywany do celów kulinarnych, a także do perfum pochodzi z rośliny zaliczanej do rodziny kosaćcowatych. Występuje ona z południowej Azji, ale dokładnie nie wiadomo, jaka jest jej historia. Jedno jest jednak pewne perfumy z szafranem to te najbardziej luksusowe i eleganckie –, w jakich portfolio domów perfumeryjnych ich szukać?

Jak pachnie szafran?

Szafran w perfumach nie ma jednego zapachu. Zazwyczaj roztaczaną przez niego woń określa się jako zapach grzybów, drzewa sandałowego, pieprzu i lukrecji. Są jednak takie odmiany tej rośliny, które roztaczają akordy miodowe z nutą ciepłej goryczy. Kwiaty szafranu pachną natomiast orientalnie, drzewnie, żywicznie. Trzeba jednak pamiętać, że branża perfumeryjna rzadko wykorzystuje naturalny absolut szafranu. Wynika to z jego wysokiej ceny i trudnego procesu pozyskiwania. O wiele częściej w pachnidłach znajduje się związek o nazwie safraleine. Ma on ostrzejszy i bardziej skórzany aromat.

Safraleine wyczuć można m.in. w perfumach Givenchy. Marka ta jako jedna z niewielu luksusowych przyznała, że w części jej kompozycji pojawia się safreleine. Pojawia się on m.in. w zapachu Pi Neo dla mężczyzn. Syntetyczny szafran towarzyszy mandarynce, bergamotce, cedrowi, ambrze, paczuli i wanilii. Szafran pojawia się też w damskich Ange ou Demon. Na tagomago.pl/collections/givenchy możemy przeczytać, że Givenchy zamyka w nucie głowy tymianek, mandarynkę i szafran, w nucie serca lilię, w nucie podstawy dąb. Kompozycja jest demoniczna, zmysłowa, przyciągająca wzrok. Te perfumy z szafranem sprawdzą się na każdą okazję, a pokochają je kobiety pewne siebie i odważne.

W jakich perfumach pojawia się naturalny szafran?

Naturalny szafran w perfumach występuje niezwykle rzadko. Chcąc się cieszyć jego zapachem, warto sięgać przede wszystkim po perfumy niszowe. Szafranową woń skrywa m.in. Safran Troublant pochodzący z serii Eliksirów Miłości francuskiej marki L’Artisan. Kompozycja ta jest otulająca, przypominająca rozgrzane powietrze, świdrująca i zapadająca w pamięć. Oprócz szafranu zawiera imbir i korzenny muszkat, a także aromatyczną różę.

Po szafran sięga też Armani Prive. W zapachu tym nie odgrywa on jednak głównej roli, a jedynie jest uzupełnieniem pozostałych składników. Przyprawa łączy się w Armani Prive ze smolistym oudem. Sprawia to, że kompozycja jest ciężka, oryginalna, wręcz kontrowersyjna. W łagodniej wersji szafran występuje się Swiss Arabian Shaghaf Oud. W pachnidle tym woń przyprawy przeplata się z różą, wanilią, pralinami, oudem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj