Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie nie tylko w życiu dziecka ale i jego rodziców. Jest to dzień pełen wielu sprzecznych emocji, na które nie każdy maluch jest gotowy, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastrojenie przyszłego przedszkolaka przed wkroczeniem w mury placówki. Jak zatem przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

W naszym społeczeństwie cały czas pokutuje przekonanie, że dziecko nie jest równe dorosłemu. Wielu z nas uważa, że maluch nie rozumie tego, co chcemy mu przekazać więc nie warto nawet starać się tłumaczyć. To duży błąd! Dziecko rozumie i czuje tak jak każdy człowiek dlatego tak ważne jest aby rozmawiać ze swoją pociechą o wszystkich ważnych momentach jego życia. Nie inaczej jest z przygotowaniem dziecka na pierwszy dzień w przedszkolu. Rozmowy na ten temat należy zacząć już dużo wcześniej, tak aby przyszły przedszkolak miał czas na oswojenie się z nową sytuacją. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czytanie książeczek o tej tematyce lub rozmowy ze starszym kuzynostwem, które może opowiedzieć maluchowi jak fajnie jest w przedszkolu. Najistotniejsze jest, abyśmy uświadomili dziecku, że z tym wydarzeniem wiązać się będzie wiele emocji, które w żadnym wypadku nie są złe! Maluch musi wiedzieć, że to normalne odczuwać strach przed nieznanym. Jednocześnie należy starać się przekonać szkraba, że czas spędzony w przedszkolu to świetna zabawa i szansa na poznanie mnóstwa przyjaciół.

Dni adaptacyjne kluczem do sukcesu

Świetnym rozwiązaniem, które na pewno pomoże nam przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu są tak zwane dni adaptacyjne prowadzone w tego typu placówkach oświatowych. Jest to specjalny rodzaj spotkań rodziców i przyszłych przedszkolaków z nauczycielami z przedszkola. Dzięki dniom adaptacyjnym dziecko ma szanse zapoznać się z budynkiem, salą zabaw i nowymi twarzami, które już niedługo spotykać będzie codziennie na swojej drodze. To również okazja dla rodzica, żeby zobaczyć nauczyciela „ w akcji”, dzięki czemu możemy przekonać się czy wybór konkretnej placówki był dobra decyzją.

Pierwszy dzień w przedszkolu to trauma każdego rodzica?

Na koniec najważniejsza rada. Jeśli chcemy dobrze przygotować nasze dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu to sami nie możemy ukradkiem popłakiwać i robić z tego dnia traumatycznego doświadczenia. Dziecko nie tylko rozumie ale i widzi! I to więcej niż nam się wydaje. Jeśli maluch wyczuje, że boimy się tego dnia albo, że jesteśmy spięci i nerwowi to te same emocje udzielą się też jemu. Oczywiście nie ma tez co przesadzać z nadmiernym entuzjazmem. Wypośrodkujmy swoje emocje i na spokojnie opowiedzmy dziecku jak bardzo cieszymy się, że już niedługo pozna nowych kolegów i koleżanki. Nie opowiadajmy jak strasznie mamusia czy tatuś będą tęsknili. Nie dodawajmy dziecku dodatkowych emocji i przeżyć. Pamiętajmy, że przedszkole to początek nowej wspaniałej przygody dla dziecka. Przygody, w której musimy je wspierać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj