Przyswajanie obcych słówek może wydawać się skomplikowanym i długim procesem. Odpowiednio dobrana metoda nauki pozwala jednak przyśpieszyć efektywność pracy. Warto wiedzieć, które koncepcje wykorzystywane są przez profesjonalnych wykładowców.

Helen Doron Early English

Metoda stanowi idealne rozwiązanie dla rodziców zastanawiających się nad wczesną edukacją językową swoich dzieci. Koncepcję opracowała absolwentka filologii francuskiej i brytyjska nauczycielka. Metoda Helen Doron przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3 – 19 lat. Fundamentalny element koncepcji stanowi naśladownictwo. W procesie dydaktycznym wykorzystuje się również nośniki audiowizualne. W Polsce metoda stosowana jest od 1999 roku. Wykorzystuje się ją m.in. w szkole językowej Lincoln. Metodę stworzono na podstawie obserwacji dziecka grającego na skrzypcach z wykorzystaniem techniki Suzuki, polegającej na improwizowaniu ze słuchu bez zapisu nutowego. Metoda Doron oscyluje wokół pozytywnych doznań i interakcji pomiędzy uczestnikami kursu.

Koncepcja Robina Callana

Technikę opracowano w 1960 roku. Jej fundament stanowi audio-lingwalna metoda stosowana w celu nauczenia żołnierzy języka mówionego. W nauce angielskiego online stosuje się przede wszystkim konwersacje. Uczniom zadawane są różnorodne pytania na temat rzeczy związanych z wprowadzonym na danej lekcji słownictwem. Uczestnicy zajęć nie mają jednak zbyt dużo czasu na rozważenie swoich odpowiedzi. W metodzie Robina Callana nie stosuje się pisemnych notatek. Materiał jest jednak często powtarzany. Technika Callana przypomina sposób nauki obserwowany u małych dzieci. Zasady gramatyki przyswajane są bowiem na podstawie konwersacji, a nie teoretycznych reguł językowych. W metodzie tej materiał dzielony jest na poszczególne etapy. Każda faza stanowi nawiązanie do poprzedniego cyklu.

Nauka języków obcych nie jest trudna. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej metody dostosowanej do własnych predyspozycji. Zdobyte umiejętności warto również regularnie weryfikować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj