Zastanawiasz się, czy lepiej uczyć się języka obcego w domu, czy zapisać się na kursy językowe? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – sprawdź je i zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Nauka języków to szkolny obowiązek oraz szansa na zdanie matury na wysokim poziomie, a w efekcie – możliwość dostania się na wymarzone studia. Wiele osób uczęszcza do szkoły językowej lub uczy się języków w domu także po zakończeniu edukacji. Nic dziwnego – posługiwanie się językami obcymi to ogromny atut na rynku pracy, a także sposób na otwarcie nowych ścieżek rozwoju w swoim życiu. To również możliwość odbywania podróży bez bariery językowej lub zamieszkania za granicą. Dla wielu osób nauka wybranego języka obcego jest ponadto świetnym, rozwijającym sposobem spędzania wolnego czasu i pasją, której chętnie oddają się po godzinach pracy. Pozostaje tylko pytanie: jaki sposób nauki wybrać, by była ona efektywna?

Dlaczego warto uczyć się języka obcego w domu?

Większość osób rozpoczyna naukę języka w zaciszu własnego domu – dla wielu główną zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów i możliwość uczenia się w wolnych chwilach, bez dojazdów na zajęcia. Obecnie mamy dostęp do wielu źródeł, z których możemy się uczyć: darmowe aplikacje, filmiki i strony internetowe, a nawet możliwość nawiązania kontaktu z osobami z innych krajów za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Innym sposobem jest niewielka inwestycja i zakup podręczników, fiszek, kursów czy audiobooków, które mogą służyć do pogłębiania wiedzy w zaciszu własnego domu. Dużym atutem takiego rozwiązania jest nauka wtedy, kiedy mamy czas, możliwość poświęcania wybranym zagadnieniom tyle czasu, ile potrzebujemy, a samodzielna nauka w wielu przypadkach sprzyja koncentracji, komfortowi psychicznemu i jest bardzo wygodna.

Nauka języka w domu – uwaga na zagrożenia!

Gdyby nauka języka obcego w domu była prosta, wokół spotykalibyśmy samych poliglotów! Niestety to czasochłonny proces, podczas którego czeka na nas wiele pułapek. Ucząc się języka obcego w domu, zwykle rozpoczynamy z bardzo wysokim poziomem motywacji, szybko przeskakując kolejne etapy, chłonąc nowe słówka i poświęcając temu zajęciu wiele czasu. Niestety wraz z upływem dni poziom motywacji spada, czasem nie mamy siły usiąść do nauki po pracy – wówczas pojawia się brak regularności.

Gdy do braku motywacji i regularności dochodzą pierwsze problemy ze zrozumieniem zagadnień (np. gramatyki), nasz cel jest zagrożony. W tym momencie najwięcej osób rezygnuje z nauki, odkładając ją na bliżej nieokreśloną przyszłość. Warto zdawać sobie sprawę z tych zagrożeń i zaplanować naukę tak, by wiedzieć, jak im przeciwdziałać – np. ustalić realne terminy nauki (zamiast dwóch godzin codziennie zdecydujmy się, przykładowo, na pół godziny każdego dnia), poszukać osób lub podręczników, które pomogą nam w przypadku ewentualnych trudności. Zwykle jednak na pewnym etapie będziemy musieli skorzystać z pomocy doświadczonego lektora – przynajmniej doraźnie.

Szkoła językowa – zalety i wady

Bez względu na to, czy interesuje nas szkoła języków obcych w Szczecinie czy preferujemy indywidualne zajęcia z lektorem w trybie online, nauka pod okiem profesjonalisty jest prostsza i pozwala na szybkie zauważenie efektów. Nauczyciel języka przeprowadzi nas przez cały proces, dopasowując tematykę zajęć do naszych umiejętności i potrzeb oraz stopniując poziom trudności. W razie trudności zawsze służy odpowiedzią, a jego obecność umożliwia ćwiczenie prawidłowej wymowy, która jest przecież bardzo istotna.

Dla niektórych wadą szkoły językowej jest oczywiście jej koszt – chociaż można go obniżyć, np. zapisując się na zajęcia grupowe. Jako wada postrzegana jest także czasami konieczność wygospodarowania czasu na zajęcia, jednak regularność lekcji jest dla procesu nauki bardzo cenna.

Gdzie znaleźć dobre kursy językowe?

Oczywiście w centrum językowym Moose! Moose to szkoła języków obcych w Szczecinie i w wielu innych polskich miastach. Lektorzy, których zrzesza ta placówka, są profesjonalistami, chętnie dzielącymi się swoją wiedzą. Program nauczania za każdym razem zostaje dostosowany do ucznia, a zajęcia mogą odbywać się w domu klienta lub online. Może warto wnieść swój proces nauki języka obcego na nowy poziom i zapisać się na zajęcia z lektorem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj