Umiejętność czytania jest jedną z najważniejszych, które zdobywa się w okresie dziecięcym. Chcesz zacząć uczyć czytania swoją pociechę i zastanawiasz się, która metoda jest najlepsza? A może jesteś nauczycielem i chcesz ułatwić swoim uczniom pozyskiwanie tej umiejętności? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak nauczyć dziecko czytać — literowanie

Musisz wiedzieć, że istnieje wiele metod nauki czytania. Jedną z najpopularniejszych stosowanych w szkołach jest literowanie. Polega ona na rozkładaniu słów na głoski i ponownym łączeniu ich ze sobą. Oprócz literowania często stosowane jest także sylabizowanie. Najczęściej jest ono kolejnym etapem nauki, wprowadzanym po literowaniu. Warto mieć świadomość tego, że nauka czytania metodą literowania i sylabizowania wymaga najpierw poznania liter i głosek.

Metoda czytania Domana

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać? Warto także rozważyć zastosowanie wersji Domana, w której stosuje się metodę czytania globalnego. W skrócie polega to na odczytywaniu całych wyrazów bez wcześniejszego poznawania liter. Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszy się metoda odimienna Ireny Majchrzak. Jest to niejako połączenie metody literowania i Domana. Nie rezygnuje ona z poznania liter, ale traktuje je jak cegiełki budujące język. Najpierw dziecko zaznajamia się m.in. z głoskami tworzącymi jego imię. Duże znaczenie ma dźwięk, który wynika z ich łączenia. Dalszym etapem nauczania jest już czytanie globalne. Jeśli chcesz poznać szczegóły tej metody, dokładne informacje znajdziesz na stronie internetowej https://www.wczesnaedukacja.pl/jak-nauczyc-dziecko-czytac.

Która metoda nauki czytania jest najlepsza?

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć dziecko czytać? Która metoda jest najlepsza? Bez wątpienia dobrym pomysłem może być wybór metody odimiennej Ireny Majchrzak. Kładzie ona duży nacisk na pozytywne emocje i edukację bez wywierania na maluchu presji. Jednocześnie nie zapomina o istocie nauki czytania, czyli zaznajomieniu się z literami, ale rezygnuje z mozolnych ćwiczeń. Oczywiście możesz też zdecydować się na czystą metodę globalną, która wyróżnia się wysoką skutecznością. Jest ona stosowana przez coraz więcej rodziców i nauczycieli.

Jak widać, istnieją różne metody nauki czytania. Niektórzy decydują się na tradycyjne literowanie i sylabizowanie. Dużą popularnością cieszy się jednak metoda Domana. Alternatywą może być połączenie obu opcji w postaci odimiennej metody Ireny Majchrzak. Warto zapoznać się z zasadami każdej z nich i rozważyć, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj