Nauka na studiach podyplomowych to sposób na pozyskanie nowych umiejętności, kwalifikacji i uprawnień. Nieustanny rozwój nauki zmiany zachodzące w różnych sferach naszego życia wymuszają na osobach aktywnych zawodowo zdobywanie aktualnych informacji i pozyskiwanie kompetencji. Rozwiązaniem tego typu potrzeb stały się dzisiaj studia podyplomowe. Kto najczęściej z nich korzysta, co je wyróżnia i na jakich zasadach są realizowane? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Studia podyplomowe dla nauczycieli i nie tylko
Podyplomówki są szczególnie popularne wśród nauczycieli oraz pedagogów przedszkolnych i pedagogów pracujących w specjalistycznych ośrodkach. Dzięki studiom podyplomowym, nauczyciel oraz pedagog może zdobyć dodatkowe uprawnienia, na przykład do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki zrealizowaniu podyplomówki wiele osób po studiach z filologii polskiej, czy innych przedmiotów nauczanych w szkole, może uzyskać kwalifikacje nauczycielskie bez kończenia studiów pedagogicznych.
Studia podyplomowe dla nauczycieli warto traktować jak taką drugą szansę w budowaniu swojej kariery zawodowej. Mało kto z nas pracuje w zawodzie zgodnym z kierunkiem wykształcenia, dlatego w przypadku konieczności szybkiego przebranżowienia się najlepszym sposobem jest zapisanie się na studia podyplomowe.
Co więcej, osoby pracujące w marketingu czy reklamie, które muszą na bieżąco śledzić trendy i uczyć się nowych rzeczy by móc efektywnie wykonywać swoją pracę, na studiach podyplomowych dostają szansę aby szybko przyswoić bieżącą wiedzę i nadążać za rynkowymi zmianami.
Co wyróżnia studia podyplomowe?
Studia podyplomowe skierowane są do osób aktywnych zawodowo, dlatego też odbywają się w trybie weekendowym. To zaś sugeruje, że nie różnią się one niczym od studiów zaocznych, ale to tylko mylne wrażenie. Po pierwsze studia podyplomowe nie zapewniają wyższego wykształcenia, co znaczy, że po ukończeniu danego kierunku nie uzyskasz tytułu licencjata, magistra czy inżyniera. Możesz za to uzyskać specjalistyczne uprawnienia potrzebne do pełnienia danego zawodu lub uzyskania awansu na inne stanowisko. Po drugie, podyplomówki przeznaczone są zwykle dla bardzo wąskiej grupy osób, na przykład dla nauczycieli, którzy mają szansę podnieść swoje kwalifikacje realizując dedykowany, specjalistyczny program.
Kiedy można rozpocząć studia podyplomowe?
Studia podyplomowe, jak sama nazwa wskazuje przewidziane są dla osób, które posiadają już dyplom uczelni wyższej, nieważne czy jest to dyplom licencjata, inżyniera czy magistra. A więc studia podyplomowe możesz rozpocząć już po ukończeniu studiów licencjackich Studia podyplomowe często wybierają osoby aktywne zawodowo i to od wielu lat. Wybierając się na podyplomówkę, należy mieć świadomość, że każdy kierunek bazuje na wąskiej, specjalistycznej wiedzy z danego zakresu, a głównym celem nauki jest pozyskanie wiedzy, podniesienie kompetencji oraz zdobycie nowych kwalifikacji. Studia podyplomowe rozpoczynają się w październiku i trwają do połowy czerwca, podobnie jak w trybie studiów dziennych czy zaocznych.
Ile kosztują studia podyplomowe?
Studia podyplomowe w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, są płatne, a cena uzależniona jest od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest chociażby rodzaj uczelni, podyplomówka na prywatnej uczelni będzie z pewnością droższa niż na uczelni państwowej. Na koszt wpływa również popularność danego kierunku i atrakcyjność programu nauczania, dlatego studia podyplomowe z ekonomii czy biznesu są zwykle droższe. Ogólnie rzecz biorąc, ceny za semestr oscylują między 1 500 a 3 000 zł, z możliwością rozłożenia płatności na raty.