Wiek, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, to zwykle 2,5 – 3 latka. Jednak zapisy do państwowych i publicznych placówek przedszkolnych, zaczynają się na długo przed rozpoczęciem roku szkolnego i przedszkolnego. Edukacja w przedszkolu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast zapisy uruchamiane są w lutym lub marcu tego samego roku. Każdego roku wielu rodziców szykuje się na zapisy do przedszkola – jakie są wymagania? Oto krótki i praktyczny poradnik na ten temat.
Wiek dziecka a edukacja przedszkolna – podstawowe wymagania
Placówki nauczania przedszkolnego przyjmują dzieci w wieku od 2,5 lub 3 lat. Wszystko zależy od ilości dostępnych miejsc. Jeśli dziecko w roku kalendarzowym kończy 3 lata,rodzic może aplikować o miejsce w przedszkolu. Wiek to podstawowe kryterium, obowiązujące w całym kraju, podczas wszystkich naborów. Dzieci do 2,5 roku powinny chodzić do żłobków lub klubów malucha. Zapisy do przedszkola możliwe są dopiero po osiągnięciu wieku granicznego. Jeśli w przedszkolu brakuje miejsc, to w pierwszej kolejności przyjmowane są starsze dzieci a dopiero na końcu trzylatki.
Czy można zapisać dziecko do przedszkola w połowie roku?
Rodzice często zastanawiają się, czy mogą zapisać dziecko w połowie roku? Teoretycznie istnieje taka możliwość, jeśli w danej placówce są ciągle niewykorzystane, wolne miejsca. Wówczas na stronie przedszkola lub gminy widnieje informacja o tym, że przedszkole prowadzi rekrutacje do wyczerpania miejsc. W praktyce jednak większość placówek, zwłaszcza w dużych miastach, jest przepełniona. Dlatego wprowadzane są dodatkowe kryteria naboru, które zwiększają selekcję. Dlatego trzeba pilnować terminów i śledzić informacje na stronach internetowych jednostek przedszkolnych.
Dodatkowe kryteria ważne przy zapisach do przedszkoli
Każda gmina ma obowiązek zapewnić miejsca w przedszkolach dzieciom, które zamieszkują na jej terenie. Dlatego przy zapisach liczy się zarówno adres zameldowania, jak i zamieszkania. W momencie, gdy w gminie jest zbyt mało miejsc, dopłaca ona np. do miejsc w przedszkolach prywatnych. Lecz wówczas też obowiązują podobne zasady – kolejność zgłoszeń, limity miejsc, adres zamieszkania na terenie gminy.
Wiele gmin wprowadza dodatkowe kryteria naboru do przedszkoli. Chodzi o miejsce rozliczenia zeznań podatkowych. W dużych miastach, gdzie brakuje miejsc, samorządy wymagają, by przynajmniej jeden z rodziców rozliczał swój PIT na terenie gminy, w której dziecko chce korzystać z przedszkola. To dla wielu osób skomplikowane zasady, gdyż mogą mieszkać w mniejszej miejscowości i dojeżdżać do miasta do pracy.
Wymagania względem dzieci i rodziców podczas aplikacji do przedszkoli
Każdego roku odbywają się zapisy do przedszkola – jakie są wymagania? Placówki przyznają pierwszeństwo dzieciom niepełnosprawnym lub gdy rodzic ma orzeczenie o niepełnosprawności. Także matki i ojcowie samotnie wychowujący swe pociechy, otrzymują więcej punktów. W ankiecie trzeba też zaznaczyć ilość dzieci w rodzinie. Za kolejne dziecko w przedszkolu też można dostać dodatkowe punkty. Zasady przyjmowania do przedszkola nie obejmują dochodów, lecz liczy się zatrudnienie rodzica. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców pracujących. Liczą się także orzeczenia z poradni psychologiczno – pedagogicznej. Jeśli dziecko ma orzeczenie np. o opóźnieniu w rozwoju lub innych ważnych wadach, przysługuje mu pierwszeństwo.