Wprowadzona od 2010 roku obowiązkowa matura z matematyki po dziś dzień spędza sen z powiek wszystkich maturzystów, którzy w maju podejdą do egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu. Od wyniku matury z królowej nauk, jaką jest matematyka zależy to, czy dostaniemy się na wymarzony kierunek ścisły na studiach. Wszystkie politechniki w Polsce w swoich progach punktowych zwracają największą uwagę właśnie na wynik matury z matematyki. Jak zdać maturę z matematyki? Jak się do niej przygotować by majowy egzamin maturalny był dla nas jedynie formalności? Poniżej przedstawione są sprawdzone sposoby na uzyskanie pozytywnego wyniku z matematyki.

Konsekwentna praca, którą należy rozpocząć jak najwcześniej

Matematyka to jeden z tych przedmiotów, których nie da się wkuć. Matematyką trzeba zrozumieć. A żeby zrozumieć dane zagadnienie matematyczne, trzeba przerobić jak najwięcej zadań z danego działu. Tylko regularne siadanie do rozwiązywania zadań pozwoli nam na zapoznanie się ze specyfiką zadań, przygotuje nas na ewentualne trudności związane z ciężkimi zagadnieniami oraz oswoi nas z metodyką rozwiązywania zadań matematycznych. Poprzez konsekwentną pracę nie należ rozumieć ślęczenia nad książkami po kilka godzin dziennie. Do zrozumienia matematyki istotne jest codzienne rozwiązanie chociaż jednego, dwóch zadań. Dzięki temu nasz mózg przez cały czas będzie przypominał sobie pewne schematy związane z zadaniami, a to pozwoli nam w maju na szybkie rozprawienie się z trudnościami na maturze. W idealnym świecie każdy maturzysta powinien już od września rozplanować sobie naukę całego niezbędnego materiału i na podstawie tego planu przejść przez wszystkie wymagane działy, by zdobyć jak największą wiedzę.

Rozwiązanie wszystkich arkuszy maturalnych z poprzednich lat

Matura z matematyki charakteryzuje się dużą schematowością zadań. Każdego roku maturzyści zastanawiają się nad tym, jak zdać maturę z matematyki. Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest – Rozwiąż wszystkie poprzednie matury. Struktura i podział zadań jest taka sama, nawet układ tych zadań oraz waga punktowa jest przybliżona. Jeżeli dostrzegamy u siebie problem z równaniami i nierównościami, przeróbmy te zadania z wszystkich poprzednich lat. Nie idzie nam udowadnianie też matematycznych? Sprawdźmy, jak takie zadania wyglądały w zeszłym roku. Czasem w celu zrozumienia zadania możemy sięgnąć po klucz rozwiązać i powoli przeanalizować, jak wygląda prawidłowe rozwiązanie takiego problemu. Klucza jednak używajmy jedynie do zrozumienia problemu, a nie sprawdzenia odpowiedzi.

Biegłość w poruszaniu się po tablicach matematycznych

O tym, że matematyki nie należy wkuwać, dowodzi fakt, iż każdy uczeń na maturze będzie miał dostęp do tablic matematycznych, czyli zbioru wszelkich wzorów, które mogą być potrzebne do rozwiązania zadań na maturze. Wzorów jest jednak bardzo dużo, dlatego istotne jest, by umieć odpowiednio się tymi tablicami posługiwać. Znajomość umiejscowienia konkretnych wzorów sprawi, iż podczas egzaminu zaoszczędzimy czas oraz zminimalizujemy ryzyko nadmiernego stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj