Zabawki dla dzieci i niemowląt powinny nie tylko dostarczać rozrywki, ale również wpływać stymulująco na zmysły, wspierać harmonijny rozwój malca. Takie właśnie są zabawki sensoryczne, pomagające poznać świat poprzez dotyk, wzrok, słuch, czy węch. Jednym z rodzajów takich artykułów są zabawki kontrastowe. Są one niezwykle pomocne w rozwoju niemowląt, ale także noworodków, jak również wcześniaków z ryzykiem wystąpienia wad wzroku.
Zabawki kontrastowe – czym są
Zabawki te wykonane są w kontrastowej kolorystyce, najczęściej czarno – białej. Ma to ogromny wpływ na rozwój wzroku maluszka. Jest to bowiem zmysł, który rozwija się najpóźniej. Noworodek widzi niewiele, najpierw tylko kontury, ciemne zarysy na jasnym tle, później dopiero zaczyna widzieć kolor czerwony, a pastelowe barwy są dla niego praktycznie niewidzialne.
Zalety zabawek kontrastowych
Wprowadzenie zabawek kontrastowych w postaci zawieszek, pokazywanych obrazków doskonale wpłynie na ćwiczenie i rozwijanie wzroku. Dzięki dwukolorowym rysunkom i wzorom dostarczamy dziecku potrzebnych bodźców. Polecane są od 4 tygodnia życia, ale można je używać już od pierwszych dni. W późniejszym czasie, gdy dziecko jest nieco starsze takie obrazki świetnie sprawdzą się w rozpoznawaniu kształtów przedmiotów, czy zwierząt, będą stanowiły cenny dodatek do tworzenia opowiadań.
Zabawki kontrastowe – rodzaje
Wśród zabawek kontrastowych uwagę zwracają książeczki. Mogą być czarno – białe, lub też z dodatkiem innego mocnego koloru. Przeznaczone są dla kilkumiesięcznych dzieci. Wpływają stymulująco na wzrok, ale również na mózg. Małe dziecko skupia uwagę na bardzo krótko, a systematyczne pokazywanie mu kontrastowych obrazków wydłuża ten czas. W wyniku tego w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe, rozwijają się więc zdolności poznawcze.
Mata edukacyjna z wzorami w dwóch kolorach to kolejny przykład zabawki kontrastowej. Malec może na niej ćwiczyć umiejętności ruchowe, takie jak przewracanie się, czy unoszenie główki. Różne elementy maty, zachęcają do podejmowania szeregu aktywności, na przykład wyciąganie rączki, podpieranie się czy też czołganie. Tu duże znaczenie mają właśnie wzory kontrastowe, które dla dziecka są doskonale widoczne i nie wprowadzają do jego otoczenia chaosu.
Zabawki kontrastowe w formie miękkich kostek pobudzają szereg zmysłów. Przede wszystkim kształtują widzenie przestrzenne. Poprzez prostotę kolorów oddziałują na wzrok, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój mięśni w okolicy oczu. Staje się tak gdy dorosły wolno porusza zabawkę przed dzieckiem, a ono wodzi za nią wzrokiem. Ponadto kostki kontrastowe często maja doszyte tasiemki, lub też drobne elementy wykonane z tkanin o różnej fakturze. Dzięki temu doskonali się chwyt, rozwijają się zdolności manualne, a także kształtuje się zmysł dotyku.
Czy zabawki kontrastowe maja wady?
Odpowiedź na powyższe pytanie powinna brzmieć: nie. Jednak ich bezpieczeństwo dla dzieci może być niskie jeśli nie są dobrej jakości. Przed zakupem należy sprawdzić metkę, gdzie można znaleźć informacje z jakiego materiału zabawka kontrastowa została wykonana, a także dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona.