Czytanie to jedna z tych umiejętności, które już raz nabyte pozostają z nami do końca życia. Co więcej, przydaje się ona praktycznie na każdym etapie życia i znacznie ułatwia nam funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że wiele mam już od samych narodzin dziecka stara się oswajać je z książkami oraz z głosem je czytającym. Ma to doskonały wpływ na rozwój malucha a w przyszłości może znacznie pobudzić jego wyobraźnię do działania. Często jednak nie do końca wiemy, jak zabrać się za proces nauki czytania tak, aby nie zrobić dziecku krzywdy i aby go nie zniechęcić. Poniżej podpowiadamy, jak w łatwy sposób wykształcić u malucha tę umiejętność.

Od czego zacząć?

Najważniejsze jest, aby już od najmłodszych lat oswajać dziecko z książką i procesem czytania. Jest to możliwe na przykład poprzez zakup książeczek kontrastowych dla noworodka oraz czytanie na głos. W późniejszym wieku świetnie sprawdzą się książeczki z twardymi, zaokrąglonymi na rogach kartkami lub w wersji materiałowej. Najważniejsze jest jednak, aby dziecka do niczego nie zmuszać. Dopiero kiedy zauważymy, że dziecko jest wyraźnie zainteresowane literkami, możemy wprowadzać powoli naukę czytania. Możemy ewentualnie delikatnie je do tego zachęcić. Jak? Dzieci bardzo lubią naśladować czynności wykonywane przez dorosłych. Nie ma zatem nic prostszego niż dawanie dobrego przykładu.

Nauka czytania metodą literową

Jest to najpopularniejsza metoda jeśli chodzi o wprowadzanie czytania. Dziecko najpierw musi poznać cały alfabet i nauczyć się poprawnie wymawiać głoski. Dopiero wtedy zaczyna się właściwa nauka czytania poprzez literowanie, czy inaczej głoskowanie. Zaczynamy od prostych, krótkich słów i dopiero po ich przyswojeniu możemy podsuwać dziecku bardziej skomplikowane konstrukcje wyrazowe. Jest to niewątpliwie metoda, która sprawdza się w dużej grupie dzieci. Niektóre z nich mogą jednak mieć problem ze zrozumieniem treści, gdyż czas czytania jest dłuższy, przez co płynność jest zaburzona i powstają trudności w rozumieniu tekstu.

Nauka czytania sylabami

Jest to metoda bardziej efektywna niż poprzednia i lepiej wpływa na rozwój umiejętności poznawczych u dzieci. Co więcej, świetnie sprawdza się nie tylko u dzieci szkolnych, ale również u młodszych, które wykazują chęć nauki czytania. Proces rozpoczyna się nauką samogłosek. Kiedy dziecko je opanuje, wprowadzamy spółgłoski, dzięki czemu może ono czytać sylaby otwarte. Aby dobrze utrwalić tę umiejętność, konieczne jest wielokrotne powtarzanie oraz systematyczność. Warto zatem wprowadzić kilka zabaw, które znacznie ułatwią to zadanie. Kiedy dziecko dobrze opanuje sylaby, możemy zacząć powoli wprowadzać całe wyrazy. Ostatnim etapem jest złożenie ich w proste zdania.

Współcześnie na świecie dostępnych jest wiele metod, dzięki którym dziecko już od najmłodszych lat może przyswoić umiejętność czytania. Warto jednak pamiętać, że powinno ono samo wykazywać chęć takiej nauki – w przeciwnym razie zniechęcimy je, a to może przynieść problemy w przyszłości. Najważniejsze jest, abyśmy sami dawali dobry przykład i w obecności maluchów sami czytali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj