Rozwijająca się od wieków krajowa numizmatyka ma się dobrze również i w obecnym stuleciu. O jej silnej pozycji świadczą m.in. liczne sukcesy w prestiżowych konkursach na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz polskie uczestnictwo w międzynarodowych wydarzeniach numizmatycznych.

Międzynarodowe konkursy numizmatyczne

Jednym z najważniejszych konkursów numizmatycznych jest amerykański Coin of the Year Award, organizowany od 1984 r. Od początku XXI w. polskie numizmaty były w nim regularnie wyróżniane:

  • „Najbardziej inspirujące” 2016 – srebrne 10 zł, wybite z okazji rocznicy urodzin Jana Karskiego,
  • „Najbardziej inspirujące” 2013 – 10 zł w srebrze, upamiętniające stulecie utworzenia Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi,
  • „Najbardziej inspirujące” 2011 – srebrne 10 zł, upamiętniająca Polskie Państwo Podziemne,
  • „Najbardziej artystyczne” 2010 – 200 zł w złocie, upamiętniające powstanie w Getcie Warszawskim,
  • „Najbardziej inspirujące” 2006 – srebrne 20 zł, upamiętniająca ofiary Getta Łódzkiego.

Innym prestiżowym konkursem jest organizowany od 2007 r. Coin Constellation. Biorą w nim udział banki, mennice oraz dystrybutorzy monet z całego świata, a jury ocenia dziesiątki zgłoszonych do rywalizacji numizmatów. W dopiero co minionym roku monety wybite przez Mennicę Polską zostały wyróżnione w aż trzech z dziewięciu konkursowych kategorii: „Unikalna technologia” (moneta Ave Caesar!), „Unikalna koncepcja” (Stworzenie świata) oraz „Moneta klasyczna” (Szóstak Jana III Sobieskiego). Także we wcześniejszych edycjach wydarzenia doceniano polskie numizmaty: w roku 2019 nagrody zdobyło 5 monet, a w 2018 r. uznanie jury zdobyły 3 monety wybite przez Mennicę Polską oraz Mennicę Gdańską. Wyroby krajowego mennictwa były nagradzane również w 11 poprzednich latach, w których organizowany był konkurs.

Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

Jest to największa międzynarodowa konferencja poświęcona numizmatyce. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1891 r. w Brukseli. Następnie kongresy organizowano co 6–7 lat w największych miastach całego świata, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie czy Nowym Yorku. Kolejna, szesnasta już edycja wydarzenia odbędzie się jesienią 2022 r. w Warszawie. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania i wymiany doświadczeń przedstawicieli wszystkich środowisk związanych z numizmatyką: historyków, aerologów, muzealników, przedstawicieli domów aukcyjnych i kolekcjonerów z całego świata. Imprezie będą towarzyszyć wystawy numizmatów z polskich zbiorów.

Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z polską i światową numizmatyką, koniecznie odwiedź stronę wiodącego krajowego dystrybutora monet kolekcjonerskich i medali okolicznościowych: Skarbnicanarodowa.pl. Śledź zakładki „Aktualności” oraz „Kroniki numizmatyczne”, aby zawsze być na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj