Szkoła Montessori – na czym polega nauka w takiej szkole?

Współczesna szkoła dla wielu rodziców kojarzy się z brakami, nie tylko w sferze edukacyjnej. Coraz częściej mówi się, że nasz system edukacyjny nie uczy tak, jak powinien a dzieci kończą szkołę nie posiadając wiedzy, która przydałaby się im w przyszłym życiu.  Ciekawą opcją dla osób, które nie do końca przekonane są o wydolności tradycyjnej edukacji są tak zwane szkoły alternatywne, wśród których prym wiedzie Szkoła Montessori. Na czym jednak polega nauka w takiej szkole i jakie są jej założenia?

Szkoła Montessori – podstawowe założenia

Założycielką tego typu szkół była włoska pedagog i lekarka Maria Montessori.  Swoją metodę nauczania opracowała na początku XX wieku w Rzymie, gdzie pracowała z dziećmi upośledzonymi umysłowo.  Dzięki wypracowanym przez siebie sposobom dzieci, które wcześniej były całkowicie zależne od innych nie tylko nauczyły się  wykonywania codziennych czynności takich jak wiązanie butów ale też swobodnie czytały i liczyły.

Maria Montessori była zagorzałą przeciwniczką tradycyjnej nauki w szkolnej ławce, która kojarzyła się jej z przymusem. Uważała, że każde dziecko ma swoje indywidualne tempo uczenia się do którego mus zostać dopasowany program nauczania. Głównym założeniem szkół Montessori jest więc indywidualne podejście do ucznia, a główne hasło, które przyświeca tej metodzie to apel dziecka „Pomóż mi zrobić to samodzielnie!”

Szkoła Montessori to po prostu brak podziału na klasy, brak ławek i brak…przedmiotów!  Oznacza to, że w planie lekcji w tego typu szkole nie znajdziemy sztywnego podziału na matematykę czy język polski.  Dzieci uczą się samodzielnie, są jedynie prowadzone przez nauczyciela, który pomaga lub rozwiewa wątpliwości ucznia. Nie ma też standardowych klasówek ani oceniania. Uczeń poznaje świat metodą prób i błędów, nie ma więc tu miejsca na jedynki i źle wykonane zadanie.

Szkoła Montessori – wady i zalety

Jak każdy system edukacyjny Szkoły Montessori mają swoje wady i zalety.  Najważniejszą zaletą jest na pewno ograniczenie stresu u dziecka i wyeliminowanie przeświadczenia, że szkoła to jeden wielki przymus. Szkoły Montessori nastawione są na eksperymentowanie i aktywną naukę, która podoba się dzieciom. W rezultacie uczniowie takich szkół chętniej uczęszczają na lekcje i biorą aktywny udział w zajęciach.

Szkoły Montessori mają też dwie główne wady, które przeszkadzać będą głównie rodzicom. Pierwsza z nich to cena. Są to głownie placówki prywatne, a więc płatne. Niestety nie każdy rodzic jest w stanie zapłacić za naukę w tego typu szkole, co może wywoływać frustrację i rodzić złe opinie o  samej metodzie. Kolejną wada wymienianą przez rodziców zainteresowanych tego typu nauczaniem alternatywnym jest wiara. Szkoły Montessori kładą bowiem spory nacisk na sferę duchową dziecka, a co za tym idzie są to placówki głownie dla uczniów pochodzących z praktykujących, katolickich rodzin.

Szkolnictwo alternatywne to gałąź edukacji, która rozwija się bardzo szybko i stanowi ciekawą opcję dla tych, którzy mają złe zdanie o tradycyjnym modelu nauczania. Szkoła Montessori uczy, a nie ocenia, co na pewno dobrze wpływa na rozwój młodego człowieka. Nie jest to jednak opcja dla każdego, dlatego przed podjęciem decyzji o umieszczeniu dziecka w tego rodzaju placówce należy zastanowić się, czy pomożemy naszemu dziecku rozwijać się czy może nauka w takiej szkole to bardziej nasze plany i marzenia.

1 KOMENTARZ

  1. Cóz, znam zarówno zwolenników jak i przeciwników metod Marii Montessori, ale prawda jest taka, że w obliczu zmieniającego się dynamicznie świata, po prostu trzeba je znać chcąć pracować w przedszkolu. Osobiście za namową siostry wybrałam robienie podyplomówki na WSKZ-cie gdzie mam możliwość zapoznawania się z ciekawymi materiałmi przygotowanymi przez osoby kompetentne i to w całości online bez konieczności rezerwowania hoteli w obcych miastach- brr zmora z czasów kiedy kończyłam magisterkę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj