W wydanym w 1837 roku „Kursie filozofii pozytywnej” August Comte po raz pierwszy użył pojęcia „socjologia”. Tym terminem określił człowieka jako gatunek społeczny. Słowo socjologia składa się ze słów ocios – społeczeństwo i logos – nauka, co samo w sobie wskazuje, że socjologia jest nauką o społeczeństwie. Czym zajmuje się socjologia, jakie ma nurty i co tak na prawdę robi socjolog opisaliśmy w poniższym tekście.
Socjologia – czym się zajmuje i jakie są jej główne nurty?
Socjologia to nauka, która bada zachowanie człowieka pośród innych ludzi, jego funkcjonowanie w określonych grupach i współżycie społeczne.
Wyróżniamy dwa nurty socjologii – kontraktualistyczny, opierający się na założeniu, że współżycie w społeczeństwie oparte jest na specyficznej umowie społecznej i nurt realistyczny, twierdzący, że funkcjonowanie społeczne jest uwarunkowane genetycznie a człowiek zawsze żył w jakiejś grupie społecznej. Dowodem na to ma być m.in. natura biologiczna człowieka, która sprawia, że człowiek po urodzeniu nie jest zdolny do życia w pojedynkę.
Życie ludzkie jest szerokie i różnorodne i taka tez jest socjologia. Tak jak są różnorodne grupy ludzkie, jak poszczególne grupy społeczne różnią się między sobą, tak też socjologia dzieli się na liczne dyscypliny takie jak socjologia wsi, miasta, medycyny, pracy czy kultury.
Jednym z głównych pojęć stosowanych w socjologii jest współżycie społeczne rozumiane jako przynależność człowieka do danej zbiorowości społecznej, na którą składają się rodzaje takie jak grupa społeczna, tłum, warstwa społeczna i inne. Socjologia zajmuje się m.in. klasyfikacją różnych zbiorowości, poznaniem i określeniem ich głównych cech a także zachodzących w nich procesów. W zbiorowościach społecznych możemy zauważyć ich różne rodzaje rodzaje, np. grupa społeczna, tłum, warstwa społeczna, zbiegowisko, publiczność, klasa itd.
Jednymi z ważnych pojęć socjologii są zbiorowość społeczna czyli ogół ludzi przebywających w jednym skupisku w tych samych ramach czasowych i zbiór społeczny obejmujący ludzi mających wspólną cechę zaobserwowaną przez zewnętrznego obserwatora.
Czym zajmuje się socjologia – czyli socjolog i jego praca
Socjolog bada procesy jakie zachodzą w społeczeństwie, analizuje, obserwuje i opisuje nastroje jakie panują w grupach społecznych.
Jest pewna anegdota mówiąca o tym, że socjologa poznasz po tym, że kiedy wszyscy mężczyźni będą wpatrywać się w piękne kobiety na plaży, socjolog będzie obserwował tych mężczyzn.
Socjolog będzie zainteresowany przede wszystkim relacjami zachodzącymi pośród członków większych zbiorowości oraz wzajemnym oddziaływaniem na siebie zbiorowości. Jeśli wciąż zastanawiasz się czym zajmuje się socjolog i jak można wykorzystać jego pracę, pomyśl o tym kto poznał odbiorcę reklamy na tyle, aby była pewność, że sprzedawany produkt spełni oczekiwania. To czym zajmuje się socjologia to właśnie dostarczenie wiedzy dla organizacji społecznych, biznesowych, politycznych i mediów, bez której ciężko byłoby im funkcjonować.
Mnie socjologia interesowała od jakiegoś czasu i teraz postanowiłam wziąć byka za rogi i rozpocząć edukację w tym kierunku. Znalazłam ofertę WSKZ i zdecydowałam się do nich zapisać. Mają studia w formie online, więc nie będę musiała dojeżdżać na wykłady, a co więcej, będę mogła uczyć się we własnym tempie.