Studia podyplomowe to najbardziej świadomy etap edukacji każdego studenta, decydując się na kontynuację swojej ścieżki rozwoju na uczelni. Studia licencjackie są przez nas wybierane, niejako bazując na zainteresowaniach, na wynikach w liceum na ogólnym wrażeniu, kim chcemy zostać w przyszłości. Studia podyplomowe już to faktyczna odpowiedź na zapotrzebowanie konkretnych kompetencji i umiejętności na rynku pracy. Jak dobrze wybrać studia podyplomowe i czym się kierować dokonując wyboru spośród setek ofert?

Co dają studia podyplomowe

Studia podyplomowe są coraz popularniejszym wyborem wśród osób, które ukończyły 5 letnie studia zasadnicze i są już aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Studia podyplomowe w swoim zasadniczym znaczeniu powinny zapewnić studentowi wąską i praktyczną dawkę wiedzy związaną z konkretnym zagadnieniem, którego przedmiotem są całe studia. Ze względu na specyfikę studiów podyplomowych, nie powinny one być prowadzone w sposób teoretyczny, jak wszyscy wspominamy niejeden wykład podczas studiów licencjackich lub magisterskich. Studia podyplomowe powinny być swoistego rodzaju kursem prowadzonym przez praktyków i wybitnych znawców tematu do praktyków, którzy chcą opanować umiejętności i nabyć kompetencje, na które jest realne zapotrzebowanie na rynku pracy. Bo w końcu po to idziemy na studia podyplomowe -by nabyć kompetencje, których wymaga od nas pracodawca, by zdobyć umiejętności pozwalające rozwinąć ścieżkę kariery, lub pozwalają przebranżowić się.

Na co zwracać uwagę wybierając studia podyplomowe

Studia podyplomowe są dużą inwestycją zarówno czasu jak i pieniędzy, dlatego tak istotne jest przemyślenie swojego wyboru dotyczącego wyboru kierunku. Oferta studiów podyplomowych jest bardzo różnorodna i bogata dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na rozeznanie wśród pobliskich uczelni i wybór dość specjalistycznego kierunku, który pozwoli nam zdobyć konkretne umiejętności i kompetencje ,które będą wartością dodaną dla nas i uatrakcyjni nas na rynku pracy. Wiele kierunków oferuje w trakcie kształcenia spotkania z liderami danych dziedzinach, które pozwalają na czerpanie wiedzy od autorytetów. Kierunek studiów podyplomowych wcale nie musi być ściśle powiązany z naszym obecnym zawodem. Dobrym przykładem są kierunki menadżerskie lub kierownicze. Okres studiów podyplomowych czyli czas, kiedy osoba jest aktywna zawodowo i odnosi sukcesy na rynku pracy jest doskonałym momentem by rozwinąć się w obszarze zarządzania ludźmi.

Czego unikać przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów dyplomowych

Podczas wyboru najlepiej pasujących do naszych potrzeb studiów podyplomowych, warto wystrzegać się kilku rzeczy. Po pierwsze należy unikać bardzo ogólnych kierunków, które nie niosą za sobą żadnej realnej wartości dodanej. Przykładem może być kierunek „Public Relation”. Owszem, mniej więcej wiadomo, czym jest public relation, jednak samo zagadnienie jest tak szerokie i tak ogólne, że prawdopodobnie całe studia  będą poprostu szeregiem teoretycznych wykładów. Nie warto również sugerować się cenami studiów. Studia podyplomowe to inwestycja w siebie a jest to jedna z rzeczy, na której nie powinniśmy oszczędzać.

1 KOMENTARZ

  1. Ja swój kierunek studiów podyplomowych wybrałem ze względu na prace i możliwości awansu. Wiedziałem, że będę miał większe szanse mając podyplomówkę. Mój wybór padł na WSKZ. Uczelnia ma duże doświadczenie i bogatą ofertę kierunków, więc spokojnie znalazłem kierunek na którym mi zależalo. Nie musiałem marwtić się o prace czy wolne weekendy, bo studia był online, wiec uczyłem się wtedy kiedy miałem na to czas. To była najlepsza inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj